محل تبلیغات شما
چرم، جنسی می باشد که از دباغی پوست ناپخته جانوران، به‌ویژه گاو به‌دست می‌آید . فرایند دباغی، پوست فسادپذیر را به یک مادهٔ ارگانیک پایدار، دایمی و انعطاف‌پذیر برای کاربردهای متفاوت تبدیل می‌نماید . چرم در تلفیق با چوب، پایهٔ فناوری باستانیان را شکل می‌داده هست . صنعت چرم و صنعت خز با هم متفاوت‌اند . این تفاوت از اهمیت مواد ناپخته قضیه استفاده در هر کدام پیداست . مواد ناپخته قضیه استعمال در صنعت چرم، تولید ها فرعی صنعت گوشت هستند؛ در حالی‌که گوشت بها بیش‌تری از پوست داراست . مواد خامی که در صنعت خز به‌کار گرفته می‌شوند، ارزش بیش‌تری از گوشت دارا‌هستند و به همین خاطر گوشت به عنوان یک جنس جانبی تلقی میگردد . تاکسیدرمی اجازهٔ به کارگیری از پوست حیوان‌ها را به بشر می‌دهد، اما مهم‌تر از پوست‌شان، رمز و منتخب از پشت آن‌هاست . پوست‌ها و پوست‌های نپخته در تولید چسب و ژلاتین نیز کاربرد دارند . چند منش وجود داراست که در نتیجهٔ آن‌ها، پوست جانور به یک مادهٔ انعطاف‌پذیر و محکم به نام چرم تبدیل می گردد . 

کیف دوشی


محتویات 
۱ انواع 
چرم ۱ .۱ ابعاد 
زیست‌محیطی ۲ کاربرد 
چرم ۳ تاریخچه 
چرم در ایران ۴ چرم 
اصل را به چه شکل تشخیص دهیم ۵ جستارهای 
وابسته ۶ منابع 
گونه های 
چرم 
یک 
توپ فوتبال آمریکایی چرمی حیوانی از پوست حیوانات به دست میاید . این حیوان می‌تواند: گوسفند، گاو، بز، شترمرغ، مار و . . . باشد . 
چرم گوسفند: چرمی زیبا، با قیمت مطلوب است و استمرار خوبی دارااست . 

چرم گاو: چرمی با دوام و مقاوم هست که با وجود ساخت الیاف پیشرفته، همچنان در بخش اعظمی موردها همچون دستکش ایمنی در کاربردهای شیمیایی و پوشش حرفه‌ای موتور سواری از بهترین انتخاب‌ها می‌باشد . 

چرم شترمرغ: چرمی مضاعف محکم و زیباست . برجستگی‌های جای مالامال شترمرغ ظاهری دیدنی به آن می‌دهد . سبک و نازک میباشد و مقاومت بالایی دارااست .شترمرغ در ایران زیستگاه طبیعی ندارد و در سود استعمال از چرم شترمرغ جراحت زیست محیطی به طبیعت وارد نمی کند . 

انسانی شرکتی در انگلیس، مطایق قرارداد با اشخاص داوطلب، پس از مرگشان با پوست آن ها کمربند، کیف و کفش از چرم انسان (پس از انجلم عملیات اضطراری بر روی پوست) ایجاد می‌نماید و با قیمت بالا به فیس محدود به فروش میرساند . 
گیاهی با به کارگیری از تانن (از ریشهٔ tanning به معنای دباغی) و بقیه عناصری که در پوست تنه و میوه بعضا درختان (مانند مازو) یافت می‌شوند، تهیه میشود . این نوع چرم، انعطاف‌پذیر بوده و رنگ آن قهوه‌ای‌ست که میزان رنگش به مخلوط شیمیایی و رنگ پوست بازمی‌گردد . چرم گیاهی در آب استوار نیست؛ بی‌رنگ می شود و در شرای پس از خیس شدن، خشکش کنید، چروک گشته و از انعطاف‌پذیری و نرمی‌اش کاسته خواهد شد . در آب گرم، شدت چروک شدنش بیش‌تر می باشد و تقریباً شبیه ژلاتین می‌شود . علاوه بر این‌که سفت گردیده و احتمالاً شکننده هم می‌گردد . چرم جوشانده نمونه‌ای هست از چرمی که با قرار به دست آوردن در آب داغ، شناور شده و محکم می شود . این اتفاق در موم جوشانده و مواد شبیه نیز فیس می‌دهد . در مورخ گاهی پس از عمل محکم کردنش، از آن در زره‌ها و هم‌چنین در اتصال کتاب‌ها هم استعمال می‌شده‌است . این دسته چرم، فقط نوع چرم میباشد که در حکاکی و قالب‌گیری چرم می‌تواند مطلوب باشد . 
کرومی که در ۱۸۵۸ اختراع شد، با کرومیوم سولفات و دیگر نمک‌های کرومیوم دباغی می گردد . 
آلدهیدی با استعمال از ترکیبات گلوتارآلدهید یا این که اکسازولیدین دباغی می شود . 
ترکیبی به کمک بسپارهای آروماتیک نظیر گونه‌هایی از نوولاک و نرادول ساخته و دباغی می‌شود . 
آلومی که با نمک آلومینیوم در مخلوط با چسبنده‌های متعدد و منابع پروتئینی مانند فلوئور، زردهٔ تخم مرغ و غیره دباغی می‌شود . 
پوسته ناپخته با ایجاد تراش‌های نازک روی پوست، شناور ساختنش در آهک، و کشیدنش در موقعی که خشک شده است صحیح می‌گردد . 

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها